ProfilaktykaPamiętajmy, że stosując zasady profilaktyki możemy zapobiec wielu groźnym chorobom. Chętnie odpowiadamy na pytania, pomagamy wypracować wspólną strategię ochrony naszych Ulubieńców.

Najważniejsze elementy profilaktyki -

Odrobaczenia - nasz Pupil może mieć kontakt z pasożytami już w życiu płodowym ( tzw larwy uśpione ), jak również później - czy to na spacerze, czy z elementów naszych ubrań. Profilaktycznie maluchy odrobaczamy 3x co 2tyg ( najczęściej od 5 tyg. życia ) później po miesiącu, a do pierwszego roku życia co 3 miesiące. Dorosłe zwierzęta odrobaczamy co 3-6 miesięcy ( najczęściej odrobaczanie raz na pół roku jest wystarczające).

Szczepienia

szczeniaki - pierwsze szczepienie 6-7 tydzień, drugie 8-9 tydzień a trzecie w 10-12 tyg. życia

Choroby przeciwko którym można zaszczepić psa:

Wścieklizna to choroba która zawsze kończy się dla psa śmiercią, a jednocześnie jest bardzo groźna dla ludzi. Szczepienie na nią jest obowiązkowe. Pozostałe szczepienia są dobrowolne. Jednak biorąc pod uwagę zagrożenia jakie niosą w/w choroby, warto zabezpieczyć przed nimi psa.

Nosówka jest chorobą bardzo groźną szczególnie dla młodych i starszych zwierząt. Atakuje układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy. Przy tej chorobie bardzo częste są powikłania. Śmiertelność jest bardzo wysoka.

Parwowiroza i koronowiroza to choroby wirusowe. Bardzo często atakują oba wirusy na raz. Choroba objawia się brakiem łaknienia, osłabieniem psa i krwawą biegunką. Szybkie podanie leków u dorosłego psa daje dużą szansę na wyleczenie ale terapia jest długotrwała. Natomiast dla młodych psów choroby te są bardzo często śmiertelne.

Leptospiroza to właściwie grupa chorób wywoływanych przez bakterie z rodziny leptospira. Szczepionka nie zabezpiecza psa przeciwko wszystkim rodzajom tej choroby, a tylko tymi najbardziej popularnymi. Choroba najczęściej atakuje nerki i wątrobę. Leczenie jest skuteczne ale choroba trwale uszkadza organy zaatakowane. Leptospiroza może być przeniesiona na człowieka, szczególnie poprzez kontakt z moczem chorego psa.

Wirusowe zapalenie wątroby to choroba trudna do wyleczenia. Na szczęście coraz rzadziej spotykana. W jej wyniku może dojść do uszkodzenia wątroby, a jednym z powikłań jest niebieskie oko u psa. Jeśli choroba ma przebieg nadostry to rozwija się tak szybko, że w ciągu doby może doprowadzić do śmierci psa. Kaszel kenelowy to choroba wirusowa atakująca układ oddechowy. Jest uleczalna ale może powodować trwałe uszkodzenie płuc.

Kocięta - najlepiej zacząć w wieku 7 - 8 tygodni.

Szczepionki, które powinne być podane kotu to:

# szczepionka przeciwko herpeswirozie
# szczepionka przeciwko kaliciwirozie
# szczepionka przeciwko panleukopenii
# szczepionka przeciwko białaczce ( tylko po wykonaniu testów na nosicielstwo wirusa białaczki )
# szczepionka przeciwko zakaźnemu zapaleniu otrzewnej
# szczepionka przeciwko chlamydiozie
# szczepionka przeciwko wściekliźnie

Drugie szczepienie w wieku 10-11 tygodni a trzecie 13-14 tydzień życia

Wściekliznę szczepimy w wieku 15-16 tyg. zarówno u psów jak i kotów. Szczepienie jest obowiązkowe dla psów ( wdg. prawa każdy pies po 16 tyg. życia musi zostać zabezpieczony przeciwko wściekliźnie ).

Terminy jak i rodzaj szczepień jest ustalany indywidualnie dla danego zwierzęcia. Szczepienia powtarzamy jednorazowo co roku.

Nie wolno szczepić

-zwierząt chorych
-w trakcie rui i ciąży
-jeśli zwierzę jest zarobaczone, wychudzone, wyniszczone

Kleszcze

Kleszcze zaczynają pojawiać się przy pierwszych ciepłych dniach wiosny. Są szczególnie niebezpieczne dla psów ze względu na 2 choroby, które mogą przenosić- Boreliozę ( choroba bakteryjna ) oraz Babeszjozę ( pasożyt ) - nieleczona jest śmiertelna dla psów. Najlepsze metody zabezpieczania przed kleszczami to obroże ( np. Kiltix lub Preventic ) oraz preparaty typu spot-on nakraplane na skórę na karku ( zabezpieczenie na 3-4 tyg. ).

Godziny otwarcia:
pon. - pt   9-21
sobota      9-20
niedziela   9-15
tel. (022) 435-99-36
fax. (022) 435-99-37
ul. Żytnia 63 01-179 Warszawa